Історія бібліотеки

    Кожна бібліотека - це храм книги, дзеркало історії нашої держави.
   Бібліотеки намагаються достойно виконувати свою духовну місію у суспільстві, не випадково середньовічний мислитель  Еразм Роттердамський казав: "Моя батьківщина там, де моя бібліотека".
   На території сьогоднішньої Озерської сільської ради довгий час функціонувало дві бібліотеки: Гаївська і Озерська.
   Коріння Гаївської сільської бібліотеки сягає в давнину. Спочатку це була хата-читальня, а пізніше Преображенська сільська бібліотека. Так в минулому називалась вона, чия назва походила від назви села Преображе.
   Бібліотека знаходилась в старенькому клубі, від якого тепер не залишилося і сліду. Працювала тут бібліотекарем Гурба Христина Миколаївна. Приміщення бібліотеки займало лише одну невеличку кімнатку, де і знаходився весь фонд бібліотеки. А нараховував він близько двох тисяч екземплярів книг. Обслуговувала бібліотека до 200 читачів, серед яких були і діти і дорослі. Вечорами тут збиралися жінки, щоб повишивати, разом прочитати цікаву книгу або просто порозмовляти, довідатися про цікаві новини тодішнього життя. Трохи пізніше бібліотека змінила своє місце розташування, перебравшись в сільську хату, в якій проживала Ящук Ганна.
   Тут під бібліотеку була надана також одна кімнатка. А згодом бібліотеку розмістили в будинку Стахник Софії, де знову була відпущена кімната. Ось як згадується у газеті Ленінський шлях 1951 року: "Вже рік минув, як у нашому селі Преображенське відкрили бібліотеку. За цей час кількість книжок в ній зросла до 2380, з дня на день зростає і кількість читачів. Тепер бібліотеку регулярно відвідують 165 мешканців нашого села, а також сусідніх сіл Муравище та Озеро. Завідуюча бібліотекою Ніна Дмитрівна Борисенко привітно зустрічає колгоспників, допомагає їм у виборі літератури. Погано лише те, що приміщення нашої бібліотеки незабезпечене потрібною меблею. Відсутні стільці, столи, стелажі. До послуг читачів є лише одна табуретка. Ніні Дмитрівна звернулася в районний відділ культосвітніх установ з проханням забезпечити бібліотеку меблею, але там вважають, що це дрібниця і не звертають на неї жодної уваги".
   "З великим задоволенням я виконую покладені на мене обов'язки культармійця - навчаю 12 неписьменних і малописьменних колгоспників Преображенська грамоти. Радісно бачити як бувші неписьменні Іван Кулій, Євдокія Максимюк та інші виводять на папері перші слова. Заняття я проводжу тричі на тиждень по чотири години. Велику допомогу мені і всім культармійцям надають голова сільської Ради тов. Соловей і директор місцевої школи тов. Сльозко." - згадує завбібліотекою Преображе Н. Борисенко у газеті Ленінський шлях в 1952 році.
  У 1956 році в газеті Ленінський шлях у статті "Зростає активність читачів" повідомляється: "Великою популярністю серед населення користується Преображенська сільська бібліотека. Загальний книжковий фонд якої нараховує 3000 екземплярів. Кожного вечора у вихідний тут збираються колгоспникі, вчителі, працівникі установ, щоб поділитися враженнями про прочитані книги. Зав. бібліотекою Дідич проводить обговорення книг, рекомендує нові. Тому і відвідують бібліотеку більш як 300 читачів".
   В Преображенській бібліотеці працювала і Ящук Ганна Петрівна. З роками дещо збільшився і фонд і кількість читачів. За словами Ганни Петрівни, доводилося працювати нелегко. Часто займалася книгоношами.
Ящук Ганна Петрівна (зліва)

   
Ганна Ящук із юними читачами

   У вересні 1959 року прийняла бібліотеку від Ганни Ящук інший бібліотекар Козіціна Раїса Михайлівна (Демчук). Обслуговувала бібліотека, за словами Раїси Михайлівни, 365 читачів, серед яких основну частину становили діти - 250 читачів -дітей. Фонд бібліотеки нараховував 3,5 тисячі екземплярів книг. Серед масових заходів найбільш поширеними були читацькі конференції, літературні вечори і усні журнали. Працювала Козіціна Р.М. в даній бібліотеці до 1964 року. А тоді її було переведено в Бодяцівську сільську бібліотеку, а на її місце з`явилася Валентина Василівна Приходько. Нова бібліотекар довго не затрималася на даній роботі. Через декілька місяців вона звільнилася, а бібліотека перейшла до рук нового працівника. Це була Віра Бартосевич. Відтепер вся робота була покладена на неї.
   В 1969 році в селі Гайовому був побудований новий будинок, де розмістився медичний пункт і квартира для працівника цієї установи. А через чотири роки половину даного будинку було надано для розміщення в ній бібліотеки. І першим працівником в новому приміщенні була Скарвінко Марія Степанівна.
   У 1978 році на зміну Скарвінко прийшла працювати в Гаївську бібліотеку Ніна Іванівна Галас (Андрійчук). Працювала Ніна Іванівна в даній установі 8 років, а потім обрана була секретарем Озерської сільської ради. Фонд бібліотеки на той час становив більше 9 тисяч екземплярів книг, серед якого 3,5 тисяч дитячої літератури. А обслуговувала бібліотека 350 читачів. За хорошу і сумлінну роботу з читачами, за впровадження нових форм і методів в бібліотечній справі Ніна Іванівна була нагороджена почесними грамотами.
Ніна Іванівна Андрійчук (в центрі)

   Після закінчення Луцького культурно-освітнього училища в 1986 році на посаду старшого бібліотекаря була призначена Галущак Любов Петрівна, яка працювала два роки.
    В 1988 році в Гаївську бібліотеку прийшла працювати Літвінцова (Возна) Світлана Іванівна.
   Історія бібліотеки села Озеро розпочинала свій шлях з хати читальні. Сюди переважно сходилися люди у вільний час, щоб поспілкуватися, взяти почитати якусь книгу. Надія Терпелюк - завідуюча хатою-читальнею с. Озеро в 1946 році згадує: "Клубу в селі немає. Вся робота культурно-масова, ми проводимо в хаті-читальні. Ми її добре художньо оздобили і органузували заняття гуртка по вивченню положень про вибори та Конституції СРСР. Керував гуртком Терпелюк Андрій. Відповідно на звернення комсомольців і молоді села, ми зобов'язалися роботу своєї читальні поставити так, щоб вона перетворилася у справжнє вогнище культурної і масової роботи на селі". Згодом назву "хата-читальня" було перейменовано на "бібліотеку". Люди на посаді завідуючих бібліотекою змінювались. В 1951-1952рр. тут працювала Віра Баїтова. Ось як згадується в газеті Ленінським шляхом 1952 року: "В селі Озеро ще з початку року відкрито бібліотеку. Нова завідуюча Віра Баїтова зробила приміщення затишним, створила всі умови для того, щоб читич міг культурно відпочити, почитати книгу. Книжковий фонд бібліотеки нараховує понад 1000 примірників, читачів з дорослого населення - 120 чоловік. З колгоспниками Баїтова проводить голосні читки книг і газет, бере активну участь у громадському житті". В 1953-1957рр. бібліотеку очолювала Кунц (Бартащук) Ніна Федорівна, в 1960-х роках Мачиброда Галина Іванівна з с. Сокиричі. "У селі Озеро умови для праці виявилися сутужними. Приміщення бібліотеки невпорядковане, холодне. Треба подбати й про ремонт, і про наочне оформлення культурного закладу. Дівчина з вогником взялася за доручену справу. На допомогу собі залучила громадських бібліотекарів комсомольців Марію Міщук, Валентину Шалабай, Євгенію Поліщук... У бібліотеці що день - то й обнова. Стенди, книжкові виставки, на стінах - з смаком виготовлені лозунги, монтажі, плакати. Пропаганді книги Галя приділяє найбільшу увагу. Разом з своїми громадськими помічниками вона щодня несе її то в поле, то на ферму. Не забуває й пристарілих пенсіонерів. Відрадно, що кількість читачів повсякденно зростає. Нині їх є понад 640 чоловік, яким видано за рік 12 тисяч книг. Зростає і книжковий фонд. Зараз тут 3350 примірників. Разом з активом завідуюча бібліотекою проводить читацькі конференції, тематичні вечори." - згадується у статтях газети Ленінським шляхом.

   Пізніше бібліотекарями були Ройко Людмила, Клавдія Артемівна з Ківерець. Завідуючою бібліотеки с. Озеро була і Юхимчук Н. Ось як вона згадує про роботу бібліотеки в ті роки в районній газеті: "У нашій бібліотеці нараховується 680 читачів. Для широкої пропаганди літератури з різних галузей знань з відвідувачами проводиться відповідна індивідуальна та масова робота. Під час роботи партійних форумів особливою популярністю користується суспільно-політична література, зокрема та, що розповідає про досягнення народів Радянського Союзу в єдиній братній сім'ї. В бібліотеці проводились бесіди "Під керівництвом партії - до комунізму", "Україна Радянська в Союзі незламнім цвіте", "Вітчизна йде могутнім кроком". Сформовано книжкову виставку "Десята п'ятерічка - п'ятерічка якості й ефективності". Надаємо також великого значення пропаганді сільськогосподарської літератури. "Хліб - наше багатство" - на таку тему оформлено в бібліотеці книжкову виставку, складено тематичну картотеку. Популярністю серед трудівників села користуються й такі тематичні полички, як "Знати економіку - справа кожного", "Що читати агрономові", "Льон - багатство Полісся", "Професія доярки - почесна і відповідальна". Більшість заходів ми організовуємо з допомогою читачів - спеціалістів сільського господарства. Це дає змогу урізноманітнити форми масової роботи, залучити до читання більше хліборобів, тваринників, людей сільських професій. Становлення людини, утвердження її комуністичної моралі немислиме без інтернаціонального і патріотичного виховання. Пропаганді літератури на ці теми теж приділяємо багато уваги. З цією метою оформлено книжкову виставку, де широко подані праці В.І. Леніна, з національного питання та інші матеріали. Цікаво пройшов дитячий ранок "Помандруємо за сонцем по країні, де живем", бібліографічний огляд літератури на тему "Дорогий наш Ілліч". Звертаємо увагу і на атеїстичне виховання. Є у нас тематична поличка "Правда життя і віра". Велику аудиторію зібрав вечір "Чи можна вірити в прикмети?". Широко пропагуємо літературу, що викриває українських буржуазних націоналістів. У бібліотеці зібрано книги, в яких розповідається про ті страшні часи, коли бандерівські головорізи вірно служили гітлерівським окупантам і на догоду їм чинили страхітливі звірства над беззахисними людьми. Наша бібліотека пропагує літературу з різних галузей знань, всіма формами і методами намагаємось донести їх до найширших мас населення.  "Справжніми бійцями ідеологічного фронту зарекомендували себе бібліотекарі села Озеро. Тут в книгозбірні влаштовуються куточки передового досвіду, знатних хліборобів і тваринників, часто організовуються тематичні виставки та вітрини сільськогосподарської літератури. Культармійці використовують різноманітні методи і форми роботи. Радо зустрічають у бібліотеці відвідувачів. Тут їм допомагають знайти потрібне видання, навчать користуватися каталогами, дадуть поради, як укомплектувати домашню бібліотеку. Зросли вимоги і до тих, хто пропагує найпередовішу літературу у світі." - знову йдеться у статті газети Ленінським шляхом. В 1976 році в бібліотеці села Озеро почала працювати Клавдія Василівна Міщук із села Завітне. Значний внесок у розвиток бібліотечної справи в селі Озеро зробила Неоніла Панасівна Лис, яка працювала тут багато років.
Лис Неоніла Панасівна

   З будівництвом нового Будинку культури бібліотека перемістилася в нове приміщення  цього закладу, де для неї були виділені просторі кімнати.
   Неоніла Панасівна за свою сумлінну багаторічну працю була нагороджена грамотами, а також користувалася авторитетом серед односельців.
   В 1997 році бібліотеку-філію №42 села Гайове було закрито, у зв'язку зі скороченням мережі бібліотек. Її фонд було передано в бібліотеку села Озеро, де працювала Неоніла Панасівна. А в травні 1998 року завідуючою бібліотекою-філією №41 села Озеро стала Світлана Іванівна Возна, яка працює на цій посаді і до сьогоднішнього дня.
   Сьогодні бібліотека-філія села Озеро розташована в приміщенні дитячого садочка "Казка", де знаходиться і сільська рада. Книжковий фонд бібліотеки налічує більше десяти тисяч екземплярів книг, а також отримує більше як десять найменувань періодичних видань. Обслуговує бібліотека 656 користувачів, з яких 129 дітей.
Книжкові виставки

   В своїй роботі бібліотекар особливу увагу приділяє індивідуальному напрямку, проводиться соціокультурна діяльність, а також значна увага приділяється і бібліографічній роботі, оформленню книжкових виставок і поличок. Займається всім тим в чому полягає щоденна праця бібліотекаря.
   Оскільки всі установи розміщені поряд, то й всі заходи  проводяться в тісній співпраці. Бібліотека співпрацює з сільською радою, школою, дитячим садочком, ветеранською організацією, клубами.
Дошкільнята в гостях у бібліотеки

Бібліотека співпрацює із жіночим клубом
"Віра, Надія, Любов"


В бібліотеці-філії села Озеро

Дитячий куточок
   На даний час бібліотека обслуговує 550 користувачів, з них - 168 дітей. 
   Поряд із традиційними формами роботи впроваджуються і нові: години спілкування, актуальні розмови, прес-калейдоскопи, брейн-ринги, літературні лото, вікторини. В бібліотеці впроваджуються нові підходи до роботи з користувачами, проводиться акція "Подаруй бібліотеці книгу". В бібліотеці-філії с. Озеро проводилися семінари для працівників бібліотек-філій району. Бібліотекар Возна С.І. також відвідувала семінари, школи бібліотечних інновацій, по краєзнавству в інших бібліотеках Ківерцівщини.
   В 2014р. в країні почалася антитерористична операція і наші односельчани виборювали суверинітет і незалежність на Сході України. Бібліотекар с. Озеро Возна С.І. долучилася до написання бібліографічних довідників "Хай знову запахнуть житами поля. А в нас запанує хай мир", де містяться матеріали та бібліографічна інформація про учасників АТО, волонтерів, героїв України, добровольців, капеланів Ківерцівщини, зокрема і про наших односельчан. Також бібліотекар брала участь у написанні наукового збірника "Минуле і сучасне Волині та Полісся. Ківерцівщина та Олика в історії України та Волині". 
   В 2016р. сільська рада виділила субвенцію на бібліотеку у розмірі 5000 грн. За ці кошти бібліотека-філія придбала нові стільці та повнила книжковий фонд на 79 примірників. 
   Допомагає сьогодні в роботі бібліотеки ноутбук, подарований благодійним фондом І. Єремєєва.


Використана література:

1. Більчик В. Щоб хліб, як сонце, сяяв на столі.../ В. Більчик// Ленінським шляхом. - 1975. - 6 верес. - С.3.
2. Богуш М. Адреса дівчини: село/ М. Богуш// Ленінським шляхом. - 1964. - 8 груд. - С. 2.
3. Борисенко Н. Навчаю грамоті/ Н. Борисенко// Ленінський шлях. - 1952. - 10 січ. - С. 2.
4. Галач Н. Вшанували ювіляра/ Н.Галач// Вільним шляхом. - 1983. - 2 січ. - С.2.
5. Дьоміна А. В бібліотеці села Озеро/ А. Дьоміна// Вільний шлях . - 1952. - 10 черв. - С. 2.
6. Ємець В. Зростає активність читачів/ В. Ємець // Ленінський шлях. - 1956. - 28 листоп. - С. 3.
7. Качмар М. Коли в нашій бібліотеці буде мебель// М. Качмар// Ленінський шлях. - 1951. - 9 серп. - С.2.
8. Лис Н. Пам'ять серця/ Н. Лис// Ленінським шляхом. - 1980. - 15. трав. - С.2.
9. Мельничук Н. На становищі "пасинка"/ Н. Мельничук// Ленінським шляхом. - 1963. - 16 лют. - С.4.
10. Мирончук Л.Ф. Невичерпне джерело досвіду/ Л.Ф. Мирончук// Ленінським шляхом. - 1980. - 22 квіт. - С.2.
11. Тут серцю радо// Ленінським шляхом. - 1964. - 21 берез. - С.2.
12. Юхимчук Н. До серця і розуму кожного/ Н. Юхимчук// Вільним шляхом. - 1976. - 28 верес. - С. 3.









Немає коментарів:

Дописати коментар